Rodzaje balonów żołądkowych, stosowanych w leczeniu otyłości

Pojawiające się na rynku nowe metody chirurgicznego leczenia otyłości i rozwój chirurgii bariatrycznej wynikają z wciąż rosnących potrzeb i rozpowszechniania się epidemii, jaką stała się w ostatnich dziesięcioleciach otyłość. Balon żołądkowy jest jedną z najmniej inwazyjnych, a jednocześnie skuteczną metodą leczenia otyłości.

O balonach przeczytasz tu: www.tourmedica.pl/blog/porownanie-balonow-zoladkowych-stosowanych-w-leczeniu-otylosci/

Terminu „otyłość” używamy w stosunku do zjawiska nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie, które znacznie przekracza fizjologiczne możliwości i potrzeby naszego organizmu. Rozróżniamy trzy stopnie otyłości: otyłość pierwszego stopnia ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 kg/m2 ciała, otyłość stopnia drugiego, nazywaną również otyłością kliniczną, gdzie BMI wynosi między 35 a 39,99 kg/m2 oraz najgroźniejszą otyłość trzeciego stopnia (otyłość patologiczna, olbrzymia), którą diagnozuje się wówczas gdy wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2 ciała.

W przeciwieństwie do znakomitej większości metod chirurgicznego leczenia otyłości, do których wskazaniem jest otyłość stopnia trzeciego (lub drugiego, ale tylko wówczas gdy występują choroby współistniejące), balonikowanie żołądka jest metodą rekomendowaną w leczeniu wszystkich rodzajów otyłości. Balony żołądkowe mogą być stosowane zarówno u osób z otyłością olbrzymią, jak i u tych z otyłością pierwszego i drugiego stopnia, które pragną poprawić komfort życia.

Leczenie balonem żołądkowym jest mniej inwazyjną metodą niż tradycyjne operacje bariatryczne. Polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka wykonanego z silikonu balonu, którego obecność pozwala kontrolować masę ciała dzięki zmniejszeniu objętości przyjmowanego pokarmu. Balon napina ściany żołądka, a do mózgu wysyłany jest sygnał hamujący uczucie głodu. Po kilku miesiącach balon usuwa się, również metodą endoskopową, a chory ma już wówczas wypracowane prawidłowe nawyki żywieniowe.

Jaki rodzaje balonów żołądkowych stosuje się współcześnie?

Współcześnie dostępne są dwa rodzaje balonów żołądkowych. Można wybrać balon wypełniony solą fizjologiczną (Orbera, Medsil, Spatz, End-Ball) lub powietrzem (Heliosphere). Bardziej powszechne są balony napełnione solą fizjologiczną, a najpopularniejszym rodzajem balonu stosowanym obecnie w leczeniu otyłości jest balon Orbera niemieckiej firmy Alergan. Balon ten wypełniony jest solą fizjologiczną z dodatkiem błękitu metylenowego, co pozwala szybko dostrzec, kiedy balon jest nieszczelny, gdyż wówczas pacjent oddaje zabarwiony na zielono mocz. Balony wypełnione solą fizjologiczną wprowadza się endoskopowo przez usta, a następnie napełnia roztworem soli fizjologicznej. Balon dostosowuje się do kształtu żołądka oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, gdyż posiada możliwość regulacji objętości.

Alternatywą są balony wypełnianie powietrzem Heliosphere francuskiej firmy Helioskopie Medical Implants. To balony najnowszej generacji, które nie są jeszcze tak powszechne jak balony wypełniane solą fizjologiczną. „Do niedawna jedynym rodzajem balonów dostępnych na naszym rynku były balony wypełnione płynem, ale teraz nasi pacjenci mają możliwość wyboru pomiędzy balonem wodnym a balonem powietrznym. Balony powietrzne, które są już od lat stosowane na Zachodzie, są o wiele lepiej przyswajalne, nie powodują dolegliwości takich jak mdłości czy wymioty. Balon powietrzny waży niecałe 30 gramów (dla porównania balon wypełniony płynem waży ok. 600 gramów), dzięki czemu efekty uboczne implantacji zostały zredukowane aż o 80 procent” – tłumaczy doktor Jacek Butkiewicz z kliniki Arsplastica w Szczecinie. Pokrycie balonu cienką warstwą czystego złota ułatwia wprowadzenie i późniejsze wyjęcie balonu oraz zapobiega uszkodzeniu balonu przez soki żołądkowe. Balon wypełniany powietrzem jest lżejszy niż napełniony solą fizjologiczną, co pozwala uniknąć dolegliwości w postaci nudności czy wymiotów w początkowym okresie leczenia.

Oba rodzaje balonów doskonale spełniają swoją funkcję i pozwalają znacznie zredukować masę ciała. Średnia utrata całkowitej wagi to 22,4 procent według danych łódzkiego szpitala Pulsmed.

Comments are closed.

Advertisement
 • Kredyt firmowy – sprawdź na co możesz go przeznaczyć

  Kredyt firmowy – sprawdź na co możesz go przeznaczyć

  Kredyt firmowy to jeden z tych produktów, jakie są często wykorzystywane przez przedsiębiorców. Powodem takiego stanu rzeczy wcale jednak nie jest mało gospodarne zarządzanie zasobami firmy, ale np. spóźnienia kontrahentów w regulowaniu swoich zobowiązań, …Read More »
 • Wrocław

  Wrocław

  Miejsce naprawdę niezwykłe, to właśnie są uroki Wrocławia. To właśnie we Wrocławiu dzisiaj znajdziemy wiele ciekawych rzeczy, które pomogą nam bawić się idealnie w tym miejscu. Na pewno koncerty plenerowe, dzieła sztuki i inne …Read More »
 • Prowadzenie wynajmu przyczep w poznaniu

  Prowadzenie wynajmu przyczep w poznaniu

  Fachowo prowadzona wypożyczalnia przyczep w poznaniu świadczy usługi zarówno firmom jak i osobom prywatnym. W jej asortymencie znajdują się różnej wielkości przyczepy, które mogą być wykorzystywane podczas przeprowadzania wszystkich prac transportowych. Dzięki temu przychodzący …Read More »
 • W jakim celu najczęściej wyjeżdżamy

  W jakim celu najczęściej wyjeżdżamy

  Okazuje się że nasz główny cel podroży, cały czas jest zmienny, co powoduje że każdy z nas ma inne zadania, które chce spełnić podczas wycieczki. Pamiętajmy że są określone założenia, jakie wpływają też na …Read More »